MASÁŽE PRO ZDRAVÍ A POHODU

MASÁŽE PRO ZDRAVÍ A POHODU

Popis masáží

POPIS MASÁŽÍ

Obsah:

Masáže                                                                                                                      

Reflexní terapie                                                       

Masáž horkými lávovými kameny                         

Aromamasáže                                                        

Relaxační aromatická masáž                                

Baňkování                                                               

Lymfodrenáž manuélní atd.

Masáže

 

 

Masáž osvěžuje tělo,
cévy, pokožku a klouby,
také posiluje nervy,
vyvolává blahý pocit
zdraví, čistoty a štěstí,
ženy zvláště ji mají rády,
ježto masáž omlazuje.


Tak praví Sušruta, staroindická učebnice lékařství stará nejméně dva a půl tisíce let.

Historie


Samozřejmě že masáž jako taková je mnohem a mnohem starší. Jistě již člověk doby kamenné si promačkával a rozhýbával namožené nebo pohmožděné svaly a klouby. Ovšem prvním konkrétním písemným dokladem o této činnosti je Ebersův papyrus ze starého Egypta, který je některými badateli datován až do doby 5000 let př. n. l. Již zde je masáž uváděna jako jeden z mnoha tehdejších léčebných prostředků. Rovněž z Číny, tradiční bašty neinvazivních technik léčby, máme v kánonu Nei Thing Sou Wen (asi 3700 let př. n. l.) pojednání o použití masáží. V této zemi masáž ovšem patřila k celkovému životnímu stylu. Kombinovala se nejčastěji s gymnastickými, energetickými a vitalizačními cvičeními. Obdobná situace byla i v jiných tehdejších kulturách. Babylóňané, Asyřané, Peršané a posléze Řekové a Římané užívali léčebného, relaxačního a vitalizačního účinku masáží plnými doušky. Podle dochovaných zpráv se masáže používaly dokonce i k léčení zlomenin. Jako masážní prostředky se tehdy užívaly různé oleje s přídavkem jemného písku a pryskyřic z různých dřev, kořenů a plodů, jež měly účinek masáže zesílit. Cladius Galenus, asi nejslavnější z římských lékařů, již používal masáží cíleně při výcviku gladiátorů. Rozeznával masáž přípravnou (frictio), která připravovala zápasníka na výkon, a masáž k odstranění únavy (apoterapeutická), používanou po výkonu k urychlení regenerace.


Současnost

Moderní masáž se počíná rozvíjet až v devatenáctém století. Jejím tvůrcem je P. Ling, původně misionář v Orientu, který se na svých cestách seznámil se starobylou masáží a jejími blahodárnými účinky v lázních, které navštěvoval. Po návratu do Švédska založil školu masáže a v roce 1813 ve Stockholmu ústřední ústav pro gymnastiku, kde vyučoval i léčebný tělocvik. Dnes je již velké množství různých druhů masáží, jak moderních, tak různých tradičních škol. Navíc na základě moderních poznatků a různých kombinací s tradičními postupy vznikají stále další nové školy a směry.


Význam masáže

Lidé si pod pojmem "masáž" stále ještě představují pořádného "řízka" s tělem zápasníka, jak se bez rozmyslu opírá do hekající a vzdychající oběti ležící na masérském stole. Naštěstí je takto prováděným masážím již většinou odzvoněno. Záměrně píši většinou, neboť se stále ještě najdou maséři, kteří si myslí, že čím více zatlačí a zmáčknou, tím lepší bude výsledek. Opak bývá často pravdou. Masáž se totiž ve většině případů používá jako prostředek fyzické a duševní relaxace, přičemž se uvolňují ztuhlé svaly a klouby, zlepšuje se prokrvení a tím i látková výměna, která přispívá k lepšímu a rychlejšímu průběhu léčby míst, na něž je masáž aplikována. Velmi významné bývá také následné ovlivnění centrálního nervového systému a dokonce i jednotlivých tělesných orgánů prostřednictvím reflexních oblouků a energetických drah (meridiánů). Máme-li tohoto docílit, musí masáž probíhat bez větších bolestí a násilí. Jinak dochází k reflexnímu stažení svalů jako odezvě na bolest a výsledek je přesně opačný, než bychom očekávali. Ostrá, rychlá a někdy i mírně bolestivá masáž se používá jen v ojedinělých případech, jako třeba u sportovců těsně před výkonem, kdy slouží k povzbuzení a zvýšení citlivosti.


Vlastnosti maséra

Dobrý masér by měl samozřejmě znát a dokonale ovládat ty druhy masáží, které používá, v praxi by ovšem neměl dogmaticky trvat na naučených schématech. Musí na základě vlastních zkušeností, citu a výsledků případných testů individuálně a kreativně přistupovat ke každému člověku. Lidé nejsou stroje, aby se na všechny daly aplikovat jednotné metody a přístupy. Každá masáž musí být podřízena momentální potřebě člověka. Jediným vodítkem při provádění masáže by měla být snaha maximálně člověku pomoci.

 

 

Reflexní terapie

Reflexní masáž plosky nohou

Reflexní masáž plosky nohy vychází ze starověkých čínských léčebných metod a je cca 3-5 tis. let stará. Je prováděna na plosce i nártu obou nohou, kde je jako reflexním zrcadlem zobrazeno celé tělo se všemi svými orgány. Masáži předchází příjemná koupel a ošetření nohou. Úvodem je sestava speciálních relaxačních a uvolňovacích hmatů, jejichž cílem je velmi příjemné uvolnění početných drobných kloubů, vazivových struktur a svalů chodidla. Při prohřátí celé nohy se uplatňuje energetická síla dotyku, tření či hlazení, prokrví se celá oblast chodidla i nožní klenby a reflexivně se stimuluje postupně celý organismus. Vlastní masážní technikou je tlakové ošetření řady bodů a plošek na chodidle, prstech, nártech i okolí kotníků, podobně jako u akupresury (stlačování, mačkání, tlakově rotační techniky). Reflexní masáž odstraní pocit těžkých nohou, uvolněním blokád v oblasti nohy reflexivně ošetří bolest páteře a hlavy. Pozitivně ovlivňuje krevní oběh, zlepšuje prokrvení, regeneraci a hojení, působí protizánětlivě, zmírňuje bolest, podporuje lymfatický systém, urychluje detoxikaci organismu a posílení imunity. Podporuje fyzické i psychické uvolnění, uklidňuje následky stresu a přispívá k celkové harmonizaci organismu. Má léčebné i preventivní účinky na bolesti svalů, kloubů, páteře, bolesti hlavy, migrénu, je pomocnou léčbou u alergií, astmatu, funkčních poruch trávení a vylučování, uvolňuje psychické napětí, stres a léčí nespavost.
Upozornění: Otevřené rány, kožní onemocnění způsobené bakteriemi, viry, plísněmi a záněty žil jsou pro tuto masáž kontraindikované.


Je to jedna z nejúčinnějších metod alternativní medicíny, která využívá skutečnosti, že všechny orgány nebo části těla mají svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidle. Existují ještě jiné reflexní displeje kromě chodidel, například ruce, uši, předloktí, podkolení nebo oči, ale ty už z různých důvodů nejsou tak výhodné. V některých případech však můžou posloužit lépe než chodidla - třeba ruce, když nemáme možnost se zout nebo je amputována noha, uši pro možnost trvalé stimulace zaváděnými jehlami ap. Kůže, která je největším orgánem lidského těla, obstarává komunikaci mezi vnitřním a vnějším světem. Toho využívají všechny reflexologické techniky.


Jančova škola

Jančova škola, jejíž se cítím být žákyní, využívá také ty nejlepší postupy z jiných škol reflexologie nohou, ale i dalších, ne přímo reflexních metod, například akupresury, shiatsu ap.


Příklad z praxe

K naší metodě dnes už neodmyslitelně patří přímé uvolnění krční páteře. Komunikace prostřednictvím kůže (reflexních plošek) je skutečně reflexní, protože reflexní ploška okamžitě reaguje na dysfunkci orgánu nebo části těla svou zvýšenou citlivostí (bolestí při zmáčknutí). Například po štípnutí komárem je na dotyk okamžitě bolestivá ploška sleziny, která je hlavním orgánem lymfatického systému. Podobně i opačně, když zmizí dysfunkce z orgánu, ztratí se během několika vteřin též bolest z příslušné reflexní plošky.

 

 

Masáž horkými lávovými kameny
(Magic Hot Stones Therapy)

 

 


Tato terapie, která patří k těm nejexkluzivnějším, se už odpradávna praktikuje na Havajských ostrovech. Nyní přichází jako novinka i k nám. Výsledkem spojení speciálních havajských masážních technik s využitím horkých lávových kamenů je silný terapeutický a relaxační účinek.

Masáž horkými lávovými kameny stimuluje krevní oběh a lymfatický systém, napomáhá detoxikaci organismu a vyrovnává energii v těle. Vhodný doplněk k ní tvoří aromaterapie umocňující pocit klidu a pohody.

Masáž zvyšuje mikrocirkulaci a tím přívod kyslíku pro zrychlení buněčného metabilismu, stimuluje krevní oběh, podporuje imunitní systém, přispívá ke zmírnění spasmů ve svalech. Teplo reguluje trávení, zrychluje metabilismus, pomáhá při premestruačním syndromu, odstraňuje bolesti a otevírá kožní póry pro odvod škodlivin.


Velmi dobré zkušenosti lidstva s blahodárnými účinky kamenů při masáži jsou staré již cca 5000 let. Masáže pomocí různě teplých či horkých kamenů, nebo jejich pouhé přikládání na tělo, bylo známé v Číně, Indii, v Mezopotámii, jakož i u starých Inků a Mayů.

Používají se speciální vyhlazené lávové kameny ohřáté na terapeutickou teplotu kolem 55° C. Velmi dobře akumulovaným teplem a mimořádnou energetickou vibrací kameny výrazně ovlivňují svalovou tkáň, působí do hloubky, čímž zasahují jednotlivé bolestivé a spoušťové body, svalová ztuhnutí a spasmy. Současně zlepšují prokrvení na úrovni kapilár i velkých cév, čímž se postupně prohřívá celé tělo, stimuluje krevní oběh i lymfatický systém, urychluje látková výměna, včetně detoxikace organismu a podpory imunitního systému. Masáže Hot Stones podporou metabolismu a vlivem na regulaci zadržování vody v těle působí jako podpůrná metoda při léčení nadváhy. Hot Stones ovlivňují energetické dráhy v těle, pozitivně působí na vegetativní nervový systém, mají velmi blahodárný účinek na psychiku a mysl, uvolňují stres, zlepšují schopnost soustředění a koncentrace. Jejich efekt bývá pozitivně hodnocen rovněž u klimakterických potíží. Výrazně zlepšují poruchy spánku, jsou doporučovány osobám pracujícím pod vlivem dlouhodobé psychické zátěže a stresu (manažeři, veřejně a mediálně vystupující lidé, apod.), jejichž organismus se takto relaxuje a harmonizuje. Velmi dobrý efekt je rovněž u onemocnění páteře, bolestí v oblasti šíje i zad z důvodů nadměrné či jednostranné zátěže, svalových a kloubních bolestí. Procedura regeneruje namožené svaly, uvolňuje svalové napětí a zablokovaná místa.

Masáž je kombinována s některými prvky léčebné klasické masáže, kdy při vyšší teplotě kamenů se začíná jemnými rychlejšími masážními pohyby, což umožňuje tuto teplotu velmi dobře snášet a lépe využít tepla akumulovaného v kamenech. Po velmi mírném vychladnutí kamenů se rychlost masáže zvolní do pomalých speciálních technik. Kromě toho se využívá působení energetické vibrace kamenů položených ve větších počtech a speciálních sestavách na ošetřovanou část těla.

Provádíme Hot Stones masáž zad, která trvá 30 minut, včetně času na přípravu a 70 min.celkovou masáž.

Kontraindikace masáže horkými kameny: horečnatá a infekční onemocnění, veškerá onemocnění kůže (záněty, poranění, popáleniny a další), těhotenství, kojení, děti ve věku do 6 let, zhoršená kožní citlivost, především zhoršené vnímání tepla, jakákoliv nádorová onemocnění, závažná srdeční onemocnění a všechna onemocnění v akutní fázi. Aromamasáže

Nabídka aromaterapeutických masáží obsahuje skupinu masáží osvěžujících až lehce tonizačních, relaxačních a masáží s intenzivním prohřátím a prokrvujícícm účinkem:

  • Využívá působení éterických olejů, tedy přírodních silic, získaných destilací rostlin. Účinky těchto éterických olejů jsou velice rozmanité, dají se spolu vhodně kombinovat a ovlivňují pozitivně nejen oblast fyzickou, ale velice příznivě i naši psychiku.
  • Během aromamasáže se speciální, velmi jemnou technikou olej postupně aplikuje na pokožku celého těla, odkud se vstřebává do organismu.
  • Tato masáž je pociťována jako velmi příjemná a uvolňující. Její okamžité i dlouhodobé účinky jsou pak pro mnohé nezasvěcené značně překvapující.
  • V souvislosti s tím se používá nepřeberné množství masérských hmatů, z nichž každý má svůj přesný význam. Z toho vyplývá, že žádný stroj, žádné masážní křeslo nebo lehátko nemůže plně nahradit práci maséra. Pouze masérovy ruce dokáží citlivě vnímat a reagovat na individuální rozdíly, aktuální stav a požadavky každého jedince. Dokáže posoudit kdy a kde je třeba použít silnějších, nebo naopak jemnějších hmatů, kterým místům se vyhnout, a kterým věnovat zvláštní pozornost. Pod masérovým dohledem se tak masáž stává nejen velice příjemnou, ale především zdravou.
  • Odstraněním zrohovatělých buněk na povrchu pokožky dochází k zlepšení "buněčného dýchání" a odplavení odpadních produktů látkové výměny (oxid uhličitý, kyselina mléčná). Zlepšení krevního oběhu má vliv na celý organismus, mozkem počínaje a ledvinami konče, činnost svalů.

  

Holistická aroma-masáž

Zahrnuje ošetření celého těla od konečků prstů u nohou až po vlasy. Aroma masáže uvolňují, zbavují stresu a navozují hlubokou relaxaci. Mají schopnost podpořit krevní a lymfatický oběh těla, působí na nervovou soustavu. K masážím se používají kvalitní rostlinné oleje s příměsí léčivé aromatické silice. Molekuly esenciálních olejů pronikají přímo pokožkou a přítomné aroma vyvolává neméně důležitý psychologický účinek. Aromaterapie je jedním z nejlepších způsobů k uvolnění stresu a napětí, jimiž dnes mnozí z nás trpí. Esenciální oleje jsou přirozenými omlazujícími látkami. Je to ideální forma využívání rostlin v péči o pleť a tělo. Regulují činnost kapilár, obnovují vitalitu tkání, oživují a zvláčňují svalstvo. Aromaterapeutická masáž by se neměla aplikovat lidem a chřipkou nebo horečkou či těm, kteří nedávno snědli těžké jídlo nebo pili alkohol.

K masáži používám silice a oleje značkové kvality. Je to záruka kvality, která je velmi důležitá!


Relaxační aromatická masáž


Masáž uvolňuje svalové napětí v oblasti hlavy a šíje, má relaxační účinek proti následkům únavy a stresu. Do oblasti spánku a čela se nejdříve lehce v masíruje aromatický olej (levandule anebo růže). Působení levandule je uklidňující, utišující bolest a antiseptické, růže má antidepresívní, utišující a antiseptické účinky, působení pomeranče je protikřečové a povznášející. Provádí se šetrná relaxační masáž tváře, hlavy, šíje a krku, s jemným třením, roztíráním, s přiměřeným hloubkovým působením v oblasti bolestivých ztuhnutých svalů a bolestivých bodů.
 
Baňkování

 

 

Je léčebná metoda stará nejméně 3000 let. Baňky jsou koule ze skla nebo speciálního plastu, v nichž se vytvoří podtlak, jehož vlivem je do baňky částečně vtažena kůže s podkožím. Baňky se nechají individuálně působit nad kritickými místy (lokální spasmy, místa bolestivých reflexních změn) nebo se jimi po přisátí přejíždějí dobře namazaná záda, čímž se masírované plochy velmi výrazně prokrví. Mohou se také přikládat nad akupresurní body, kdy podobně jako u akupresury je vyhledán reflexní bod ovlivňující určitý orgán v těle a ten se prostřednictvím baněk nabudí a reflexivně ošetří.
Vynikajících účinků je dosaženo i cílenou lokální aplikací baněk, např. nad postižený kloub, z důvodů otoku a bolesti. Metoda je vhodná pro nemoci pohybového ústrojí, revmatismus, bolestivé stavy svalů, vaziva či degenerativní onemocnění kloubů. Zlepšuje prokrvení, aktivuje lymfatický systém, pomáhá detoxikovat, což zlepšuje obranyschopnost organismu. Příznivě působí na bolesti hlavy, únavu či následky stresu.
Účinek baněk je tedy trojí: mechanický, když se tělo prokrví a uvolní, reflexní, ovlivňující vnitřní orgány a metabolický, podpoří lymfatický systém člověka, z jehož těla se tak po další dny odplaví velké množství škodlivin.
Upozornění: Dočasným doprovodným efektem baňkování může být popraskání drobných cévek a vytvoření mírných krevních podlitin, které se zhruba do tří dnů z těla ztratí.

Baňkování je starobylá metoda známa více než pět tisíc let, která využívá dvojího účinku baněk. Jednak z těla odplaví potními žlázami a lymfatickým systémem všechny nečistoty, tkáň se výborně prokrví, dochází k pročištění krve a zlepšení krevního oběhu. Zároveň dojde při masáži k uvolnění ztuhlých svalů a k odstranění bolestí . Baňkování pomáhá řešit bolesti páteře, kloubů, uvolňuje ztuhlé svalstvo, může pomoci při suchém kašli a průduškových potížích.

Historie baňkování

Léčba baňkami se používala v Číně po tisíciletí. Nejrannější zmínky o baňkování nacházíme v PO-ŠU (souhrnné označení pro starodávné knihy psané na hedvábí) nalezené v hrobce dynastie Chan. Jak se během několika tisíc let shromažďovaly klinické zkušenosti, rozšiřovalo se i využití baněk. Původní přírodní baňku z rohu vystřídal bambus, keramika a sklo.

Účinky baňkování

Veškeré podněty, které mají ovlivnit vnitřní nebo vnější orgány, musí začínat stimulací kožního povrchu. Kůže je našim největší orgánem. Nachází se v ní tělesné tekutiny, krev, krevní cévy, pojivová tkáň, svalstvo a bohaté nervové zásobení. Prostřednictvím kůže komunikuje naše tělo s vnějším prostředím. Kůže je zrcadlem našeho zdraví. Je-li zdraví dobré, pokožka je prozářená, pevná a hladká. Přizpůsobuje se změnám teploty a na dotek hřeje. V kůži se také nachází 14 hlavních meridiánů, které mají přímé napojení k vnitřním orgánům. Stimulací určitých bodů prostřednictvím akupunktury, masáže nebo baňkováním dochází k ovlivnění krve a čchi. Z hlediska západní medicíny jde o působení na cévy, žíly, artérie, nervový systém a pojivovou tkáň. Podle tradiční čínské medicíny jde o vliv na meridiány, kolaterály, krev a čchi. Kůže je v představách tradiční čínské medicíny spojená s plícemi, které ji řídí. Je-li energie plic hojná, kůže je dobře vyživována, září a správně funguje, vlasy a nehty dostávají dostatečnou výživu a vypadají zdravě. Prostřednictvím mírného tlaku při baňkování se zrychluje tkáňový metabolismus v kůži, zvyšuje se přísun živin ke tkáním.

Postup při baňkování

1.     tělo potřeme olejem

2.     baňka se podtlakuje a přiloží na tělo

Uvnitř baňky dojde k sání, které baňku udrží na kůži. Baňky ponecháme na těle přibližně 15–20 minut, poté odstraníme, setřeme zbylý olej a ponecháme pacienta ještě malou chvíli odpočívat. Po baňkování by mělo následovat zvýšení pitného režimu, čímž umocníme jeho účinek

Co můžeme očekávat během baňkování a po něm

Téměř bez výjimky dochází po 1. sezení k lehkému zamodření nebo ke vzniku prstencovitých otisků na kůži způsobených okraji baněk. Velikost těchto krevních podlitin závisí na délce sezení a síle sání. Pacient by měl cítit teplo, tah a pnutí kůže, nikoliv bolest. V důsledku zlepšení metabolismu cítí pacient po proceduře teplo a tělesnou pohodu spojenou s mírným pocitem žízně a závrati. Následkem podtlaku a jeho vlivu na oběh, může dojít k lehkému poklesu krevního tlaku, zvlášť u osob s nízkým krevním tlakem. Proto pacienti po ukončení procedury neodcházejí bezprostředně domů.

Podstata léčby baňkami spočívá nejen v odstranění stagnující staré krve z pokožky, ale také ve vyčištění kožního povrchu od jedovatých látek. Rozšíření cév ve svalech usnadňuje průtok krve tím, že se odstraní místní stáza krve. Mimo to se upravuje i mízní (lymfatický) oběh.

Zvýšený krevní průtok vyvolá vzestup teploty v kůži i ve svalech, takže po baňkování vzniká dojem jakoby kůže sálala.

Baňkování je vhodné pro léčbu bolestí, onemocnění krevního oběhu, zažívacího a dechového ústrojí, svalové slabosti, působí kladně na nervový systém. Baňkování má vliv i na složení krve. Zvyšuje se počet červených i bílých krvinek a kyselé PH krve se mění na zásadité nebo neutrální, což odpovídá čištění krve.

Lymfodrenáž manuélní

Jde o velice jemné krouživé hmaty s přesně daným tlakem a tím dochází k posouvání lymfy směrem k uzlinám, kde je filtrována a pročištěna.
V dnešní době, díky sedavému zaměstnání a nedostatku pohybu, trpí většina populace sníženou imunitou, přebytečnému ukládání tuku či oteklýma nohama.
To vše úzce souvisí s nedostatečně cirkulujícím lymfatickým systémem a tím i v důsledku špatná funkce ledvin a jater. Pokud nám dobře tyto hlavní orgány nefungují, pociťujeme únavu, stres, snadno se vyčerpáme, podléháme snadněji nervozitě a objevují se různé kožní vyrážky. Důsledků je opravdu mnoho a z osobní zkušenosti mohu tuto masáž doporučit především lidem, kteří trpí i v dospělosti výskytem akné, masáží lze problematickou zlepšit a zlepšení může být trvalé, záleží na počáteční intenzitě masáží a samozřejmě jakým způsobem se tělo srovná se změnami, které masáž v metabolismu vyvolá.
Výborně pomáhá na celulitidu a to ve velice krátké době, pokud je podpořena zábaly. Napomáhá odstranit otoky nohou, doporučuje se při revmatismu, vypadávání vlasů, zlepšuje onemocnění lupenky, užívá se na odstranění otoků .

Lymfodrenáž aktivuje průchod lymfy a uvolňuje lymfatické cévy. Ty tvoří významnou součást imunitního systému. Odpovídají za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů. V lidském těle se nacházejí 4 hlavní lymfatická centra, kterými jsou podpaží a tříselné uzliny. Tok lymfy na rozdíl od krevního oběhu není stimulován srdcem.

Lymfatický systém je tvořen sítí jemných cév které zprostředkovávají spojení mezi tepnami a žílami krevního oběhu. Z vlásečnic (tenkých cévek) na konci tepen, je filtrována do tkáně tekutina-míza, lymfa- která obsahuje živiny, obranné látky a minerály, nutné pro fungování všech orgánů našeho těla.

Základem mízy je voda. Ve tkáni se dodané suroviny spotřebují a produkty výměny látek se opět dostávají do lymfy. Ta je filtrována mízními uzlinami a postupně se zesilujícími mízními cévkami transportována zpět do krevního oběhu, tentokrát ovšem do jeho žilní části. Množství lymfy vyprodukované a kolující v tomto systému lze odhadnout a cca 4 - 5 litrů za den. Pohyb mízy mezi tepenným a žilním koncem krevního oběhu je umožněn jednak tlakovým rozdílem mezi tepnou a žilou (jakési prosakování pod tlakem), ale hlavně činností svalů, které svymi stahy lymfu posunují ve tkáni a mízních cestách.

Zpomalení toku lymfy například dlouhodobou omezenou hybností v důsledku upoutání na lůžko, má za následek hromadění tekutiny ve tkáních a vznikají tak otoky. Dlouhodobé setrvání mízy v mezibuněčných prostorách má pak za následek ukládání odpadových látek a látek bilkovinné povahy v těchto místech a zvětšování objemu tkáně, tedy trvalé otoky například dolních končetin, spojené s bolestivým napětím a změnou barvy pokožky. Hromaděním odpadových látek mimo jiné vzniká i tzv. pomerančová kůže, tedy cellulitida.

Jak taková masáž vypadá v praxi ?
Nejdříve je dobré probrat váš zdravotní stav a zjistit, jak by vám lymfodrenáž mohla pomoci, v jaké oblasti, informovat vás, kdy lze masáž nejvhodněji aplikovat. Pokud zjistíte, že by vám vyhovovala a rozhodnete se masáž podstoupit, pak probíhá v tomto sledu.
Jako první se začínají masírovat uzliny v oblasti krku, je to takový malý centrální systém a ten je potřeba otevřít, to trvá asi 20-25 minut. Pak lze postupovat dále a masírovat oblasti, které k danému problému vhodné, např. u celulitidy se užívá této sestavy: krk, dolní končetiny zepředu, dolní končetiny zezadu, zadek.
Z lékařského hlediska se doporučuje absolvovat alespoň 1x za měsíc masáž celého těla.

Zajistí:

- Prevenci vzniku varixů u osob pracujících trvale vestoje
- Prevenci žilních zánětů
- Urychlení rehabilitace po úrazech, zejména po zlomeninách
- Odstranění napětí a pocitu plnosti v končetinách
- Zlepšením průtoku krve tkáněmi napomáhá regeneraci pokožky
- Odstraní pocit únavy

- vyhlazuje pleť (vrásky)

Napomáhá:

-Odstranění projevů cellulitidy (pomerančové kůže)
- Cílené tvarování postavy

Není vhodná:

oblasti lýtek a stehen a tím i otoky v této oblasti.

Trvalá práce vestoje

Gravitací působený tlak sloupce krve v dolních končetinách vede ke zvýšené filtraci mízy do tkání a protože je omezená činnost lýtkových svalů které méně"pumpují" krev a mízu směrem k srdci, tvoří se otoky končetin a vzniká tzv. syndrom olověných nohou.

Chronická žilní nedostatečnost

U lidí se sklonem k tvorbě "křečových" žil a s již vytvořenými varixy, dochází ke zpomalení transportu krve z dolních končetin a ke stejném stavu jako u práce vestoje.

Otoky po úrazech a operacích na dolních končetinách

Například po dlouhodobé fixaci končetin po zlomeninách jsou otoky končetin bežnou komplikací.

 

 

-         V těhotenství
- Při a po zánětlivém žilním onemocnění
- U pacientů uživajích antikoagulancia ("léky na ředění krve")
- U pacientů s ischemickou chorobou srdeční a neléčeným nebo výrazně kolísavým vysokým tlakem krevním